Toitumisnõustajaks ja toitumisterapeudiks õppimise võimalused Eestis 


Tervisekool

  • Tervisenõustaja toitumise alal, vastab toitumisnõustaja tase 5 kutsestandardile, kuid annab lisaks ka kergemate terviseprobleemidepuhuse toitumisnõustamise väljaõppe
  • Toitumisterapeut, vastab toitumisterapeut, tase 6 kutsestandardile
  • Funktsionaalse toitumise nõustaja, toitumisnõustaja ja/või toitumisterapeudi jätkuõpe
  • Funktsionaalse toitumise terapeut, toitumisterapeudi jätkuõpe

Koolitustega alustati 2007. aastal. Õpe Tervisekoolis keskendub tervise edendamisele ja tarbitava toidu funktsionaalsusele – toit peaks meie kehalisi protsesse positiivselt mõjutama. Kool on 10 aasta jooksul välja töötanud oma lähenemise toitumisnõustamisele ning sellest lähtudes ka toitumisnõustajate koolitamisele. Koolitusel keskendutakse eeskätt praktikale ning õppeainete omavahelisele sidumisele, järgnev toetub eelnevale ning teooria seotakse praktiliste kogemustega.

Tervisekoolis antakse toitumisnõustajatele lisaks kutsestandardis nõutavale tasemele lisateadmisi, pakutakse erineval tasemel jätkukoolitusi ning koostatakse toitumisnõustajate tööks vajalikke alus- ja tugimaterjale, pakutakse mentorlust nii õppuritele kui juba töötavatele toitumisnõustajatele ning koolitatakse välja uusi mentoreid.

Õppekava väljatöötaja ja üks peamistest koolitajatest, Annely Soots, on arsti, psühholoogi ja sotsiaaltöö haridusega toitumisterapeut (2009), kes on saanud mitmeid lisakoolitusi funktsionaalse toitumisteraapia ja -meditsiini alal. Annelyl on pikaaegne kogemus nõustamise aluste ning suhtlemiskoolituste õpetajana ning nii tervete kui terviseprobleemidega klientide nõustajana. 

Aastast 2011 annab Tervisekool välja ajakirja ToitumisteraapiaTallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž

  • Tervisejuht (võimalik taotleda toitumisnõustaja kutset, tase 5)

Koolitab toitumisnõustajaid alates aastast 2014 tervisejuhi koolituse raames. 

 

Rahva Tervise Akadeemia

  • Toitumisnõustaja, vastab toitumisnõustaja tase 5 kutsestandardile
  • Toitumisterapeut, vastab toitumisterapeut, tase 6 kutsestandardile

Koolitab toitumisnõustajaid alates aastast 2016 ning alates aastast 2018 saab Rahva Tervise Akadeemias õppida ka toitumisteraapiat.