Toitumisnõustaja


Toitumisnõustaja aitab muuta teie toitumist tervislikumaks, aitab koostada teile sobiva menüü või tasakaalustada teie erimenüüd. Toitumisnõustaja ei tegele haiguspuhuste toitumissoovitustega, küll aga saavad enamus haigeid kasu menüü tervislikuks muutmisest. Haiguste puhul annab toitumisnõustaja tervisliku toitumise soovitusi, haiguspuhuseid dieete juhendab ainult toitumisterapeudi või funktsionaalse toitumise terapeudi supervisiooni all.


Tervisenõustaja toitumise alal

Tervisenõustaja toitumise alal õpet pakub vaid Tervisekool. Toitumisnõustaja baaskoolitusele lisaks õpitakse 250 tundi tervisega seotud toitumise teemasid. Tervisenõustaja toitumise alal võib anda enda pädevuse piirides nõu terviseprobleemide korral. Toitumisterapeudi meeskonnas töötades saab ta haiguspuhuse toitumise osas supervisooni funktsionaalse toitumise terapeudilt.


Toitumisnõustamise näidustused ja sihtgrupid tõenduspõhistele andmetele toetudes ja teenuse tõenduspõhisus avaldatud uuringute andmetel (koostatud 2013).

Toitumisnõustajad on koondunud ühingusse EESTI TOITUMISNÕUSTAJATE ÜHENDUS - ETNÜ. Registreeritud toitumisnõustajad leiate ühingu kodulehelt www.toitumisnoustajad.ee


Funktsionaalse toitumise nõustaja (FTN)


FTN erineb tavalisest toitumisnõustajast selle poolest, et ta on õppinud lisaks terviseprobleemidega isikute nõustamist ja funktsionaalse toitumise ning -teraapia aluseid Tervisekoolis 570 tunni ulatuses (kokku on kestnud toitumisnõustaja õpe 920 tundi). Funktsionaalse toitumise nõustaja oskab aidata toitumise osas sagedaminiesinevate terviseprobleemide korral. Keerulisematel juhtudel tegutsevad nad funktsionaalse toitumise terapeutide juhendamisel.

Registreeritud funktsionaalse toitumise nõustajad leiad siit


Toitumisterapeut


Toitumisterapeudi taseme lõpetanu töötab järgmiste haigetega ning tegutseb arstide ravijuhiste alusel:
SÜDAME-VERESOONKONNAHAIGUSED
DIABEET
ANEEMIAD
NEERUPUUDULIKKUS
OSTEOPOROOS
ALLERGIA
VÄHK
PODAGRA
REFLUKSTÕBI (GERD), ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOM, TSÖLIAAKIA
BARIAATRILISED OPERATSIOONID
Registreeritud toitumisterapeudid leiad siit.

 

Funktsionaalse toitumise terapeut

töötab väljaspool haiglaid peamiselt tervisedenduse tasandil. Eesmärk on toetada haigete kehafunktsioone nii, et nad ei satuks haiglasse. Tegeletakse tervisehäirete põhjustega, korrigeerides toitumise ja toidulisandite abil ainevahetuslikke muutusi kehas. Jätkukoolituse läbinud toitumisterapeut kasutab vastava väljaõppe korral ka funktsionaalse/bioloogilise toitumisteraapia analüüse, hindamaks muutusi ainevahetuses, et neid toitumise ja toidulisanditega korrigeerida.

Funktsionaalse toitumise terapeut toetub tõenduspõhistele toitumissoovitustele ning funktsionaalse meditsiini teadmistele ja praktikale, tegeledes kõikide nende haigusseisunditega, mis on eespool loetletud (toitumisterapeudi kompetents), kuid lisaks aitab terviseseisundit parandada (mitte ravida) ka järgmiste terviseprobleemide korral:

AUTOIMMUUNHAIGUSED
NEURODEGENERATIIVSED HAIGUSED
PSÜÜHIKAHÄIRED
NAHAHAIGUSED
LIIGESEHAIGUSED
SEEDESÜSTEEMI HAIGUSED JA HÄIRED
PEAVALUD
jt TERVISEPROBLEEMID

Registreeritud funktsionaalse toitumise terapeudid leiad siit. 

FUNKTSIONAALSE TOITUMISE TERAPEUDIKS saab õppida Tervisekoolis nii Tervisenõustaja toitumise alal kui Toitumisterapeudi õppe järgselt, jätkuõpe kestab 2 aastat. 

Paljud Tervisekooli lõpetanud funktsionaalse toitumise terapeudid on saanud veel lisaks jätkukoolitusi bioloogilise ning funktsionaalse meditsiini teemadel: Annely Soots, Sirli Kivisaar, Ülle Hõbemägi ning Triin Eller. Need terapeudid oskavad teid juhendada bioloogilise meditsiini analüüside teostamisel ning interpreteerida neid.