TOITUMISNÕUSTAJA JA TOITUMISTERAPEUDI EETIKAKOODEKS
Kinnitatud Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni ja Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse poolt 2019. aasta 20.septembril.
Eesmärk
Toitumisnõustajate ja -terapeutide eetikakoodeks sätestab toitumisnõustaja, tervisenõustaja toitumise alal, funktsionaalse toitumisnõustaja, toitumisterapeudi ja funktsionaalse toitumisterapeudi (edaspidi koondatult: Nõustaja/Terapeudi) ameti kandja tegevuseetika põhimõtted igapäevatöös ning raskesti määratletavates olukordades. Eetikakoodeksi eesmärk on aidata kaasa Nõustaja/Terapeudi ameti kvaliteedi tagamisele ja Nõustaja/Terapuedi väärikale käitumisele.
Toitumisnõustaja ja -terapeudi eetikakoodeksi alusel saavad Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsioon (ETTA) ja Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse (ETNÜ) juhatused suunata ja anda oma hinnanguid Nõustamisega/Teraapiaga seonduvate eetiliste küsimuste lahendamisel.
1.Üldpõhimõtted
- 1. Nõustaja/Terapeudi töö eesmärk on edendada ja kaitsta inimese tervist.
- 2. Nõustaja/Terapeut kohustub oma töös lähtuma talle seatud pädevuse piiridest (kutsestandardiga ja ETNÜ ning ETTA poolt kehtestatud).
- 3. Nõustaja/Terapeut kohustub hoidma talle teatavaks saanud kutsesaladust
- 3.1. Kutsesaladusega kaitstud teavet võib vajalikus ulatuses avaldada ainult Kliendi raviga seotud isikutele või teistele isikutele seaduses ettenähtud juhtudel, eelkõige otsese ohu korral teistele inimestele.
- 4. Nõustaja/Terapeut kohustub käituma oma ameti vääriliselt igas olukorras.
- 5. Nõustaja/Terapeut ei halvusta ega kritiseeri avalikult s.h (sotsiaal)meedias meditsiinivaldkonna spetsialiste ja teisi nõustajataid/terapeute.
- 5.1. Kriitika edastamise vajadusel esitab nõustaja/terapeut faktipõhise info konstruktiivselt otse konkreetsele spetsialistile ja/või vastava eriala pädevuse kontrolliga tegelevale organisatsioonile.
- 5.2. Toitumisnõustajate tööd puudutavad kaebused esitatakase MTÜ ETNÜ-le, funktsionaalse toitumise terapeutide, toitumisterapeutide ja funktsionaalse toitumise nõustajate eriala puhul MTÜ ETTAle.
2.Nõustaja/Terapeudi töö
- 1. Nõustajate/Terapeutide töö aluseks on Kutsestandardid, Eesti riiklikud Toitumis- ja Liikumissoovitused, ravijuhistest pärit toiutmissoovitused ning muud teaduslikud allikad ja materjalid.
- 2. Nõustaja/Terapeut lähtub oma tegevuses tõenduspõhistest allikatest ning oma parimast teadmisest ja kogemusest.
- 2.1. Nõustajal/Terapeudil ei ole oma tegevuses lubatud kasutada teaduslikult põhjendamata toitumisalaseid meetodeid ega viia läbi nõustamist/teraapiat valdkonnas, milleks tal puudub ettevalmistus (vastav tunnistus) NB! Tunnistuse olemasolu näitab, et selles valdkonnas on spetsialisti teadmisi ja oskusi kontrollitud/hinnatud ning ta on kompetentne.
- 3. Vajaduse korral on Nõustaja/Terapeut kohustatud konsulteerima mentori või kolleegidega, säilitades Kliendi anonüümsuse ja andmete kaitse.
- 4. Diplomeeritud Nõustajal/Terapeudil on õigus oma töö eest saada kokkulepitud tasu.
- 5. Kliinilises uurimistöös osalev Nõustaja/Terapeut peab järgima biomeditsiinilise uurimistöö eetilisi põhimõtteid ning osalema ainult inimuuringute eetikakomitee poolt heaks kiidetud uuringutes, mis teostatakse vastavalt uuringuprogrammis kirjeldatud protokolli nõuetele.
- 6. Eksperdi ülesandeid täitev Nõustaja/Terapeut peab uuritavat oma rollist teavitama
- 6.1. Nõustaja/Terapeut tohi olla eksperdiks oma klienti puudutavas kohtu- või muus ekspertiisis.
- 7. Nõustaja/Terapeut tohib tunnistustes, õiendites ja ekspertiisides kinnitada ainult seda, mida ta vaatluse, kogutud andmete ja kaalutluse alusel arvab end olevat õigustatud tegema.
- 8. Kaastööde puhul kohustub Nõustaja/Terapeut selgelt viitama kaasautoritele.
- 9. Teaduslike uurimistööde avaldamisel kohustub Nõustaja/Terapeut tagama tulemuste korrektse esitamise.
- 10. Nõustajal/Terapeudil ei ole sobilik osaleda mittetõenduspõhiste ja ETTA ning ETNÜ põhimõtetega vastuollu minevate ja eriala pädevuse piire ületavate diagnoosimis- ja teraapiameetodite, toidulisandite ja teiste kaupade kommertsreklaamides, mille mistahes komponendi tervislikkus on kaheldav ja mille puhul kuritarvitatakse tarbijate mõjutamiseks Nõustaja/Terapeudi ameti ja isiku autoriteeti ning usaldusväärsust.
3.Suhtlemine kliendiga
- 1. Nõustaja/Terapeut suhtub kõikidesse klientidesse võrdselt hoolimata Kliendi usulistest, rahvuslikest, sotsiaalsetest ja/või poliitilistest tõekspidamistest.
- 2. Nõustaja/Terapeut kohustub austama kliendi väärikust, iseseisvust ja heaolu.
- 3. Nõustaja/Terapeut ei tohi ahistada klienti psühholoogiliselt, füüsiliselt ega materiaalselt.
- 4. Klienti peab enne teenuse kasutamist informeerima teenuse maksumustest ning võimalikest tasumise viisidest.
- 5. Teovõimetu kliendi puhul tuleb konsulteerida Kliendi seaduslikke esindajatega ning taotleda uuringuteks ja nõustamiseks/teraapiaks nende nõusolekut.
- 6. Nõustaja/Terapeut kohustub Kliendile selgitama Kliendiga seotud toimingute ulatust ja tagajärgi.
- 7. Kliendile antav informatsioon peab sisaldama:
- teavet Kliendi andmete kogumisest, kasutamisest, säilitamisest ja arhiveerimisest. S.h on Kliendil õigus ligi pääseda kõikidele tema kohta kogutud andmetele ja dokumentidele.
- teraapia vajalikkuse, võimalike erinevate toimimisviiside, kõrvalnähtude ja ohtude kohta.
- 8. Nõustaja/Terapeut ei tohi põhjendamatult määrata Kliendile analüüse ja dieete ega vajaduseta suunata patsienti teiste spetsialistide konsultatsioonidele.
- 9. Nõustaja/Terapeut ei tohi lähtuda materiaalse kasu saamise eesmärgist.
- 10. Nõustaja/Terapeut vastutab täies ulatuses Kliendile antud soovituste eest.
- 11. Nõustaja/Terapeut kohustab dokumenteerima Kliendi anamneesi, ajaloo ning antud soovitused.
- 12. Kliendil on soovi korral õigus teisesele arvamusele.
4.Vaidluste lahendamine
- 1. Nõustaja/Terapeut kohustub informeerima ETTA või ETNÜ juhatust, juhul kui ilmneb kolleegi erialasest ettevalmistuse tasemest või muudest asjaoludest tingitud ebaprofessionaalsus, mis ohustab praeguste või tulevaste klientide heaolu.
- 2. Lahkarvamuste lahendamiseks pöördub Nõustaja/Terapeut tööalaste suhete korral asutuses otsese ülemuse ja/või ETNÜ või ETTA juhatuse poole.
- 3. Vajadusel kutsutakse kokku ETNÜ või ETTA eetikakomisjon, mille otsus on Nõustajale/Terapeudile siduv.