1. september 2019

ETTA (Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsioon) konverents

4. oktoobril 2019 Tallinnas, Euroopa Hotelli konverentsisaalis, Paadi 5.

SUHKUR – KAS MAGUS ENESETAPP või ELUKS VAJALIK TOIDUAINE

Süsivesikud, mida rahvakeeli nimetatakse suhkruks, on kehas kõige olulisemaks energiaallikaks. Tänaseks teab enamus meist, et suhkruga liialdamine on seotud lisaks kaalutõusule paljude erinevate terviseprobleemide tekkega. On seisukohti, et suhkrut toidus tuleb täielikult vältida või siis ei pea üldse seda piirama, sest tegemist on ju kehas energia tootmise jaoks ääretult vajaliku glükoosi allikaga. Kus peitub tõde ja kas on olemas kuldne kesktee?

9.00 -10.00 Registreerimine

10.00-10.45 Toiduga tarbitavate süsivesikute mõju veresuhkrutasemele ja veresuhkutaseme tasakaalustamise seosed erinevate terviseseisunditega.  Annely Soots (arst, psühholoog, funktsionaalse toitumise terapeut)
Üldteada on, et küllastunud rasvad on kolesteroolitaseme kõrgenemises peasüüdlased, kuidas aga on suhkru mõjuga? Uuemad uuringud toovad välja isegi tugevama liigse suhkru mõju südame-veresoonkonna tervisele.
Erinevad terviseprobleemid, mille puhul saab abi veresuhkru tasakaalustamisest – lihtsatest meeleolukõikumistest raskemate ehk hormonaalste probleemideni. Lihtsad nipid, kuidas toitumist muuta nii, et enesetunne paraneks, kaal langeks ja terve päeva jooksul oleks kõrge energiatase.

10.45- 11.30 Isu ja “magusavajadus”. Eliisa Lukk (MSc, funktsionaalse toitumise terapeut)
Kuidas tekib isu ja kuidas seda reguleerida? Miks inimesed himustavad palju magusat ja suhkrut? Kas suhkur on narkootilise toimega? Kas suhkur takistab kaalulangust?

11.30- 12.00 Vaheaeg (tervislik näks)

12.00-12.45 Räägime suhkrumaksast. Pille Javed (arst, tervisedendaja, toitumisterapeut)
Suhkrumaks on rasvmaks, mille põhjuseks on lisatud suhkru liigne tarbimine. Mis põhjusel, mis vanuses ja kuidas hiilib ligi „tavatoitumisest“ põhjustatud maksa rasvumine ning kuidas see väljendub tervisehäiretes. Suhkrumaksast hoidumine on „lihtne ja raske“.

12.45- 13.45 Vaheaeg (kaalusõbralik magus näks). Lähedalasuvad lõunasöögikohad: Hotell Euroopa esimesel korrusel asuv restoran Olive http://www.euroopa.ee/et/tallinna-restoran/ (soovi korral on võimalik lõuna a la carte menüüst varem ette tellida), Nautica Keskus http://www.nautica.ee/category/2-sook-ja-jook/, Restoran Vapiano https://ee.vapiano.com/et/restoranid/

13.45- 14.30  Suhkur ja ajutegevus. Sirli Kivisaar (mänguterapeut ja funktsionaalse toitumise terapeut)
Kas suhkur on ajule kasulik või kahjulik? Kuidas mõjutab suhkur mälu ja õppimisvõmet? Kuidas mõjub aju funktsioonidele liigne glükoos?

14.30- 15.00 Suhkur toidus. Triin Terasmaa (tervisnõustaja toitumise alal ja toitumisterapeut)
Kuidas teha poes valikuid, kui palju on hea suhkrut tarbida, kus sisaldub nn peidetud suhkur (suhkur valmistoitudes)? Suhkruasendajad toidus.

15.00- 15.30 Suhkur ja diabeet. Maire Vesingi (toitumisterapeut ja ELDÜ (Eesti Laste Diabeediühingu) rehabilitatsioonimeeskonna kogemusnõustaja)
Tervislik maiustamine diabeedi korral. Magusainete tähistamine siltidel. Kuidas silte lugeda? Kuidas saada sealt kätte imenduvaid süsivesikuid?

15.30-16.00  Menüüde näited toitumisterapeudi praktikast. Hiie Järva (tervisenõustaja toitumise alal, toitumisterapeut)
Tavaliste eesti inimeste menüüs on väga sageli liigselt kiireid süsivesikuid, seda nii lastel kui eakatel, sageli on sellised menüüd ka toitainetevaesed. Praktilised näited menüü tervislikumaks muutmiseks.
Kõikidele osalejatele kaasa kolme päeva toitaineterikas ja süsivesikute ning rasvade mõttes tasakaalus menüü näide.

16.00-16.30 Kokkuvõtted

Konverents toimub Tallinnas, Euroopa Hotellis, 4. oktoobril kell 10.00- 16.30
Hind 38 eurot
Diabeediliitude, ETNÜ ja ETTA liikmetele ja pensionäridele soodushind 30 eurot.
Registreerimine ja täpsem info:  triin@toitumisterapeudid.ee, mob: 56233062

Kes me oleme?
ETTA koondab Eestis tegutsevaid toitumisterapeute ning kindlustab teenuse kvaliteeti, edendades eriala ning luues vastavaid tegutsemisjuhiseid. Meie kodulehelt www.toitumisterapeudid.ee leiab erineva tasemega toitumisspetsialistide kontakte. Toitumisnõustajad on koondunud ühingusse Eesti Toitumisnõustajate Ühendus (ETNÜ), toitumisnõustaja leiab lehelt www.toitumisnoustajad.ee