29.04.2021
Milleks meile detoks?
Artikli koostas funktsionaalne toitumisterapeut Eliisa Lukk
Aeg-ajalt, eriti just kevadeti, kuuleme sageli inimesi rääkimas, et ma teen detoksi või puhastuskuuri. Mis peitub selle populaarse „teeme detoksi“ mõiste taga?
Detoks on tegelikult kõnekeelne mugandus sõnast detoksifikatsioon, mis inimkehas tähendab toksiliseks muutunud ainevahetuse- või keskkonnast saadud toksiliste ühendite eemaldamist kehast. Meie keha tegeleb sellega iga päev ja pidevalt. On palju detoksi- või puhastuskuure, mis väidavad, et need aitavad viia toksiinid kehast välja ja sellega kaotada kaalu või parandada tervist. Kas sellel väitel on aga tõde taga?
Kindel on see, et moodsas maailmas peame hakkama saama suurel hulgal toksiliste ühenditega, millega meie esivanemad pole kunagi pidanud kokku puutuma. Ainuüksi viimase 50 aasta jooksul on loodud uusi kemikaale, mille arvu hinnatakse isegi mõnedel andmetel miljonitesse. Tuhandeid on meil ka igapäevakasutuses.
Tõepoolest, meie organismis on olemas spetsiaalsed süsteemid ja rajad, et kõik toksiinid (olgu need siis meie enda ainevahetuse tekitatud või keskkonnast saadud) kehast välja saada. Kui need süsteemid ja rajad saavad pidevalt ülekoormatud või ei tööta hästi, sest meil on puudu mõnest üliolulisest toitainest, võime hakata seda ka füüsiliselt tundma – olgu see siis pidev seletamatu väsimus, kehv immuunsüsteem või häirunud endokriinsüsteem. Samuti on tõsi see, et me saame aidata detoksifikatsioonisüsteemil paremini toimida. Aga see pole ühe-, kolme- või seitsmepäevane rohke mahla või smuuti joomine, veepaast vmt. Selline lähenemine võib mõnel inimesel aidata ennast korraks paremini tunda, aga niipea kui pöördume vanade harjumuste juurde tagasi, oleme taas hädas. See pole ka ühe kindla „detoks-toiduna“ reklaamitud toidu või lisaaine pidev tarbimine. See on teatud mõttes eluviis. Kõik peab olema tasakaalus. Mida me sööme mõjutab kindlasti seda, kuidas me kaitseme end organismile ebasoodsate ühendite eest. Samamoodi nagu liigse soola, suhkru või küllastunud rasvade piiramine aitab meil teatud krooniliste haiguste kujunemist ennetada, aitavad suur hulk toite mitte pelgalt haigusi ennetada, vaid meie head enesetunnet isegi suurendada.
Toitumisplaan, mida toitumisterapeudid soovitavad detoksifikatsioonisüsteemi toetamiseks, aitab valida sinu keha jaoks parima toidu, mis toetab detoksifikatsiooni radasid nii toksiliste ühendite kahjutuks tegemiseks kui ka nende väljutamiseks, aidates vältida lisakokkupuudet toksiliste ühenditega. Kui tead, mida menüüsse valida ja kuidas seda teha, on see kõik väga lihtne, nauditav ja mitmekesine. Ühtegi toitainegruppi menüüst välja ei jäeta, kõigil on oma oluline koht keha töös. Näiteks jätavad paljud puhastuskuurid välja valgud, mis on aga detoksifikatsiooni töös väga olulisel kohal. Ainult teed, mahlasid või vett juues jääme ilma ka kiudainetest, mis on olulisel kohal toksiinide lõplikul kehast väljutamisel. Kõik makrotoitained (valgud, rasvad ja süsivesikud) on esindatud vajalikus koguses ja suur rõhk on mikro- (vitamiinid ja mineraalained) ja fütotoitainetel.
Põhjalik detoksi toitumisplaan annab ka vastuseid küsimustele: Miks on hea süüa kapsalisi? Kuidas nendest maitsev toit välja võluda, nii et kogu pere sööks? Kas kohv tõesti ei toeta detoksi? Kas loomne toit on sõber või vaenlane? Kuidas ma oma toitu töötlen, et neist parim kätte saada?
Samuti kui teame, et keskkonnast pärit ühendite neutraliseerimist soodustavad sulforafaan, kvertsetiin, resveratrool, kurkumiin, kuidas siis neid ühendeid menüüsse lisada? Eriti, kui teada, et tegemist ei ole lisaainetega, vaid looduslike erinevates taimedes esinevate ühenditega.
Detoks on põnev. Ja veel põnevam on rakendada detoksi toetamise nippe oma igapäevaellu, et päriselt näha, kuidas see me elukvaliteeti võib muuta.
Sinu otsus olla terve algab järgmisest suutäiest!
PS! Kui sind huvitab detoksifikatsiooni teema ja see, mis toitudest me saame kõik need keerulise nimega ühendid lihtsalt kätte, siis soovitame sul osaleda meie Kevadise detoksi väljakutses! (Saladuskatte all võime öelda, et kõik nipid ja nõuanded on rakendatavad ka suvel, sügisel ja talvel 😉 ) https://toitumisterapeudid.ee/kevadine-detoks-valjakutse/